Konkurs na najpiękniejszy różaniec

Skończył się  październik, który jest miesiącem modlitwy różańcowej, dlatego w tym  czasie nasi uczniowie (często z najbliższymi) wykonywali piękne różańce.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, piękne prace, dar serca i modlitwę.

Przygotowane różańce można obejrzeć w holu naszej szkoły.

Dziękuję

Anna Zagrobelny

#Szkoła pamięta22.

W ramach ogólnopolskiej akcji #SzkołaPamięta uczniowie klasy 3b poznali postać jarosławskiej bohaterki Czesławy Puzon ps. „Baśka”. Samodzielnie przygotowali i przedstawili informacje o Jej życiu i działalności w formie prezentacji multimedialnej, albumu oraz materiałów na gazetkę. W najbliższym czasie jest zaplanowany spacer do parku oraz na ulicę Jej imienia. Wszyscy byli bardzo poruszeni historią życia oraz tragiczną śmiercią „Baśki”. Miejmy nadzieję, że wiedzę dziś zdobytą przekażą kolejnym pokoleniom.

Małgorzata Paszkiewicz

PRZYJDŹ, ZOBACZ, DOTKNIJ, STWÓRZ!

Fascynujący świat kultury i sztuki – to miejsce w piwnicach Ratusza, które odwiedziły dzieci z grupy przedszkolnej. Wszyscy mieli okazję wczuć się w rolę artysty poprzez tworzenie własnych dzieł. Sześć sal tematycznych stworzonych do działań interaktywnych pozwoliło dzieciom poznać daną dziedzinę sztuki i przeżyć wspaniałą przygodę.

Alina Ryzner

30. JUBILEUSZOWA KWESTA NA STARYM CMENTARZU W JAROSŁAWIU

Cmentarz Stary w Jarosławiu jest jednym z najstarszych zamiejskich cmentarzy w Europie. Został założony w 1784 r., wcześniej od tak znanych cmentarzy, jak Łyczakowski we Lwowie (1786), Powązkowski w Warszawie (1790), wileńska Rossa (1800) czy wreszcie Rakowicki w Krakowie (1803).

Dzisiaj ten cmentarz jest prawdziwą skarbnicą sztuki cmentarnej z dziełami znanych rzeźbiarzy i kamieniarzy. No i z historią zawartą w życiorysach pochowanych na nim osób, znakomitych oraz zasłużonych dla miasta, kraju i regionu mieszkańców.

Dla ratowania i ochrony jego zabytków powstała Fundacja „Necropolis Jaroslaviensis”, która od 1992 roku organizuje corocznie kwesty, podczas których uczniowie wraz z nauczycielami kwestują u bram cmentarza, a w zbieraniu funduszy wspierają ich parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, stowarzyszeń i organizacji.

Ta społeczna działalność – wzorowana na akcji ratowania powązkowskich nagrobków – przynosi wielkie korzyści. Pracami remontowo-konserwatorskimi objęto wiele cennych pod względem historycznym i artystycznym nagrobnych pomników. Każdego roku pomagamy odzyskać dawną świetność zniszczonym przez czas bezcennym nagrobnym płytom i pomnikom. Cel jest zaszczytny, a odzew mieszkańców spory – dlatego mamy powody do radości i dumy.

W tegorocznej jubileuszowej kweście wzięło udział 36 uczniów i 25 nauczycieli.

Pierwszego listopada wspominamy naszych bliskich, zmarłych mieszkańców naszego miasta, zapalamy znicze, czyścimy i zdobimy nasze groby. W tym dniu odbywa się coroczna ”Kwesta na Rzecz Ratowania i Ochrony Zabytków Starego Cmentarza w Jarosławiu”. Jak co roku uczniowie z nauczycielami z Szkoły Podstawowej NR11 z Oddziałami Integracyjnymi wzięli udział w zbiórce. Szczególnie cieszy nas fakt, że są wśród nas ludzie bardzo młodzi, którzy dostrzegli w tej akcji sens i potrzebę ratowania tak cennych zabytków.

Edyta Dutkiewicz