22 KWIETNIA – DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi ustanowiony został w 1970 roku. W Polsce obchodzimy go od 1990 roku.
Dzien-ziemii-2019.-Swieto-zbliza-sie-wielkimi-krokami-featured

Każdego roku obchody międzynarodowego święta koncentrują się wokół konkretnej tematyki. W poprzednich latach były to między innymi hasła związane z promocją odnawialnych źródeł energii czy konieczności zakończenia zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. W zeszłym roku Dzień Ziemi obchodzono pod hasłem „Chrońmy nasze gatunki”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Działanie na rzecz klimatu”. Organizatorzy wydarzenia przekonują, że Dzień Ziemi 2020 musi być czymś więcej niż tylko symbolicznie obchodzonym świętem.

„Dzień Ziemi 2020 musi stać się historycznym momentem, w którym obywatele całego świata stawią czoła klimatycznemu kryzysowi i wspólnie zaczną działać na rzecz poprawy klimatu.”

Obchodom każdego Dnia Ziemi towarzyszy zawsze szereg wydarzeń, konferencji, spotkań i akcji, które w 2020 roku z racji światowej pandemii koronawirusa, musiały całkowicie przenieść do świata online. Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować świat do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian.

Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu – warsztaty on-line – więcej na stronie:

https://www.gov.pl/web/klimat/dzien-ziemi-w-ministerstwie-klimatu
729x308

Międzynarodowy Dzień Ziemi – możesz obchodzić każdego dnia. Jak to zrobić? Co Ty możesz zrobić? Powiem więcej nie tylko MOŻESZ, ale POWINIENEŚ.

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

Poniżej kilka propozycji:

 1. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
 2. Oszczędzaj wodę, gaz i energię elektryczną, a zużyte bateria wrzucaj do specjalnych pojemników.
 3. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
 4. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
 5. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
 6. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
 7. Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
 8. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
 9. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
 10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, to ogranicz ich ilość w swojej diecie.
 11. Pij wodę z kranu.
 12. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.

 

Materiały opracowały na podstawie zasobów internetowych: Lidia Matuła i Anna Barszczewska