KLASA  DLA  KLASY

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen magii, czarów, radości i piękna. Czas spełnienia marzeń i okazywania sobie wzajemnie troski i miłości. Aby móc  cieszyć się i przeżywać  tą  świąteczną atmosferę jeszcze pełniej w klasach I b i I c był realizowany projekt badawczy „Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Celem projektu było zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami świątecznymi, ukazanie im piękna Świąt Bożego Narodzenia, uświadomienie doniosłości i rodzinnego charakteru, uwrażliwienie na potrzeby innych, szukanie odpowiedzi na pytania badawcze, dzielenie się uzyskaną wiedzą z rówieśnikami.
Realizację projektu, na który składało się wiele zadań  rozpoczęliśmy już w listopadzie. Uczniowie na początku miesiąca zaangażowali się w zbiórkę zabawek, które zostały przekazane do Specjalnego Ośrodka  Wychowawczego  w Jarosławiu i Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Zebrano łącznie  186 zabawek, 21 kompletów puzzli, 35 książek, 5 gier planszowych  i słodycze. Każdy pierwszak zaangażowany w zbiórkę mógł poczuć się pomocnikiem Św. Mikołaja, który w tym roku czekał na nas w podziemiach Jarosławia. Samodzielnie oraz wspólnie z rodzicami dzieci projektowały i wykonywały bombkę choinkową i kartkę bożonarodzeniową. Uczestniczyły w zajęciach o tematyce świątecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przygotowały wiersze o tematyce bożonarodzeniowej, opowiadały o tradycjach panujących w ich domach rodzinnych.
Punktem kulminacyjnym były wspólne zajęcia 17.12.2019 r. zaprzyjaźnionych klas, podczas których zweryfikowano wcześniej postawione hipotezy dotyczące pytań badawczych. Wspólnie śpiewano kolędy i przygotowano quiz świąteczny. Uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami i przekonali się, że wspólna praca przynosi wiele korzyści.

Alina Ryzner
Beata Strączek

IMG_20191217_085521 IMG_20191217_085629 IMG_20191217_093508