Wycieczka do Rzeszowa

We wtorek 5 marca 2019 r. uczniowie klas 4b i 6c pod opieką pań: Małgorzaty Mac, Małgorzaty Raczyńskiej i Anny Sebastianki uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Regionalnego Oddziału TVP. W archiwum zobaczyliśmy zbiory materiałów telewizyjnych, zarówno te najstarsze zachowane, jeszcze z lat 50-tych XX wieku jak i najnowsze. Pani prowadząca wykład  pokazała nam jak zmieniały się nośniki informacji na przestrzeni lat oraz sposoby przechowywania materiałów. Następnie udaliśmy się do reżyserki, gdzie odbywa się montaż materiału, który możemy później zobaczyć na ekranach naszych odbiorników telewizyjnych. Mogliśmy usłyszeć na czym polega praca reżysera i montażystów odpowiedzialnych za poszczególne programy. Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w studio, które wszyscy znamy z codziennych programów informacyjnych. Nasi uczniowie mieli możliwość wcielić się w rolę prezenterów pogody i prowadzących wiadomości, poznali pracę urządzeń znajdujących się w studio.  Na koniec obejrzeliśmy felieton pt. „Telewizja w Krasiczynie”.

Z TVP udaliśmy się do Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka”. Zwiedzanie  rozpoczęliśmy od budynku Terminala, gdzie pani przewodnik – pracownik lotniska omówiła warunki podróżowania. Przedstawiono nam ścieżkę pasażera, zaczęliśmy od odprawy biletowo-bagażowej oraz niezbędnej informacji o dokumentach,  jakie należy zabrać ze sobą w podróż.  Ponadto dowiedzieliśmy się,  jakich przedmiotów nie wolno przewozić samolotem oraz jak transportuje się zwierzęta. Kolejnym etapem wycieczki było przejście na teren lotniska przez punkt kontroli bezpieczeństwa z wszystkimi procedurami obowiązującymi pasażerów podczas podróży, po czym udaliśmy się na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, podziwialiśmy nowoczesne i świetnie wyposażone wozy.  Mieliśmy możliwość zobaczyć pojazdy i sprzęt służące bezpieczeństwu pasa startowego. Weszliśmy do pomieszczeń, do których zwykli pasażerowie nie mają wstępu. Dzięki wizycie w Porcie Lotniczym dowiedzieliśmy się nie tylko jak bezpiecznie i bezproblemowo podróżować, ale również poznaliśmy pracę służb lotniskowych od „kuchni”.

Wycieczka bardzo spodobała się uczestnikom, dostarczyła im również wielu informacji z zakresu edukacji medialnej oraz funkcjonowania lotniska.

Anna Sebastianka.

• dav