Lektura przykładowa dla klas I-III:

  1. Asiunia – Joanna Papuzińska
  2. Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke
  3. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek
  4. Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek
  5. Baśnie (do wyboru) – Hans Christian Andersen
  6. Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa
  7. Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz
  8. Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren
  9. Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting
  10. Drzewo do samego nieba – Maria Terlikowska
  11. Karolcia – Maria Krüger Kruger
  12. Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski
  13. Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow
  14. O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski
  15. Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa
  16. Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska
  17. Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim
  18. Czarna owieczka – Jan Grabowski
  19. Ks. Jan Twardowski – Patyki i patyczki
  20. Tuwim Julian – wiersze dla dzieci:  Lokomotywa, Słoń  Trąbalski

Spis lektur obowiązkowych i uzupełniających
kl. IV-VIII

KLASA IV

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  1. Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa *
  2. Clive Staples Lewis Lew, czarownica i stara szafa *
  3. René Goscinny i Jean-Jacques Sempé – seria o Mikołajku (wybór opowiadań)
  4. Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania
  5. Adam Mickiewicz Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz – opis wschodu słońca
  6. Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego
  7. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Piaście Kołodzieju
  8. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault Kopciuszek, Aleksander Puszkin Bajka o rybaku i rybce
  9. Wiersze: Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE

  1. Carlo Collodi Pinokio *
  2. Do wyboru: Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady, Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo, Sat Okh, Biały mustang

KLASA V

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  1. Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni*
  2. Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy*
  3. Bolesław Prus Katarynka
  4. Ignacy Krasicki wybrane bajki
  5. Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragmenty: opis burzy, zwyczaje i obyczaje: tańczenie poloneza, powrót z lasu, gotowanie bigosu)
  6. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Heraklesie
  7. Biblia: stworzenie świata i człowieka, przypowieść o miłosiernym Samarytaninie

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE

  1. Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród *
  2. Do wyboru: Juliusz Verne W 80 dni dookoła świata*, Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami*, Ewa Nowak Pajączek na rowerze

KLASA VI

LEKTURY  OBOWIĄZKOWE

  1. John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem*
  2. Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi*
  3. Antoine de Saint Exupéry Mały Książę* – obecne klasy VIII i VI od tego roku
  4. Adam Mickiewicz Pan Tadeusz – fragmenty sceny z koncertem Wojskiego, polowanie
  5. Juliusz Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
  6. Biblia: wybrane przypowieści ewangeliczne o talentach, o siewcy, o pannach roztropnych
  7. Mity: o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce, o Dedalu i Ikarze
  8. Wybrane podania i legendy polskie: o Lechu, o Kraku
  9. Wybór poezji: utwory poetyckie: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Różewicza, Leopolda Staffa, pieśni i piosenki patriotyczne

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

  1. Stanisław Lem, Bajki robotów, wybrany utwór
  2. Paweł Beręsewicz Tajemnica człowieka z blizną , Renata Piątkowska Która to Malala?*

KLASA VII

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  1. Charles Dickens Opowieść wigilijna *
  2. Aleksander Fredro Zemsta *
  3. Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny I, V, VII, VIII
  4. Ignacy Krasicki Żona modna
  5. Adam Mickiewicz Świtezianka, Cz. II *, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Stepy akermańskie
  6. Henryk Sienkiewicz Quo vadis *, Latarnik
  7. Stefan Żeromski Syzyfowe prace *
  8. Wybrane wiersze następujących poetów: Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyński

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE

  1. H. Kleinbaum Stowarzyszenie umarłych poetów
  2. Do wyboru: Éric-Emmanuel Schmitt Oskar i pani Róża, Molier, Skąpiec

 KLASA VIII

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  1. Jan Kochanowski – wybrane fraszki
  2. Adam Mickiewicz Pan Tadeusz*
  3. Antoine de Saint Exupéry Mały Książę* – obecne klasy VIII i VI od tego roku
  4. Juliusz Słowacki Balladyna*
  5. Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec*
  6. Sławomir Mrożek Artysta
  7. Melchior Wańkowicz Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany fragment)
  8. Wybrane wiersze następujących poetów: Stanisława Barańczaka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Stanisława Jerzego Leca

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE

  1. George Orwell Folwark zwierzęcy*
  2. Do wyboru: Sofokles Antygona*, Markus Zusak Złodziejka książek